Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.02.2017 10:01 - Горкият Лукач
Автор: lazarlalev Категория: Лични дневници   
Прочетен: 505 Коментари: 0 Гласове:
-1




               Едва проврели се през идеологическото  сито на шестдесетте, ние аспиранти и студенти в московските хуманитарни  вузове, се натъкнахме на едно име, което еднакво провокираше и партийните  управленци, и техните вече отвварящи очи и   човки наследници,  критично настроени  към партийната опека върху  литературата и т.н. принципи на социалистическия реализъм. Това име беше Георг Лукач. Тогава още не се употребяваше наименованието ХАРИЗМА; може би поради семинаристкото образование на някои вождове като самия Йосиф Висарионович, се допускаше наименованието ОРЕОЛ, което запазва в себе си оттенък на светец.
                    Та сред нас, нисшия и среден академичен кадър Георг Лукач имаше ореол. Първо , той неимоверно разшири тематиката на литературознанието, свързвайки я и с други изкуства:музика и живопис. От него научихме за западноевропейския литературен авангард . Джеймс Джойс, Ф.Кафка, М.Пруст. Той озакони френските импресионисти, дотогава нечувана ерес! поне за няколкото зали на Пушкинския музей. Благодарение и на него, ведно с други влиятелни ентусиасти, зазвучаха  Густав Малер, Б.Бритън, Дариус Мийо и колко др.
                    Той и пишеше по-живо, определено с по-висока ерудиция, с повече внимание върху художествените качества на творбата. И много по-педагогично бихме казали сега, изправени пред сериозни общообразователни проблеми - достъпно и едновременно неопростенчески. С него почна да се чупи и къса стила на партийната схоластика, по  чиито схеми се  пишеха научните ни съчинения и полагаха изпити. С една дума ОРЕОЛ. Използвайки всички хитрости на занаята и скривайки се зад широкия му гръб, ние тайно и конспиративно го следвахме.
                    Но за партийните босове той беше нещо средно между блудният син и врагът с партиен билет. И това си остана тайна и до днес. Защо, след като изпълни целия нормативен максимум на партиен член и партиен идеолог.
                    Съратник на един от най-отявлените палачи на сталинския режим, известният по нашенския процес над Трайчо Костов, Бела Кун и герой на Томас Ман от "вълшебната планина" Нафта , дяволът в облика на комунист, Георг Лукач явно не беше светец. Сега го обявяват, че бил "адвокат на дявола". Бих смекчил - "юрист-консулт на дявола", но горчивата истина е, че Георг Лукач в социално-икономическия план на  болшевишкия проект  си е бил чистокръвен ленинец-сталинец, макар и да е е имал  резерви спрямо партийната линия в духа на "десния уклон" /този термин се нуждае от по-детайлно изясняване, чието място не е тук/.
                    Но той не допадаше на болшевиките. Те се дразнеха от него. Стараеха се много-много да не го споменават, а налагаше ли им се да го споменат, то с оговорки и недомлъвки. И това при  идеологическа праволинейност, на която можеше да завиди секретар на ЦК по въпросите на идеологията. Правилни дефиниции за социалистическия реализъм, при всички възможни уговорки - утвърждаване ролята на партията в литературата,  дори  идеализация на  народността в литературата. Където впрочем е и главния му теоретичен  принос. Вдъхновение, красноречие, ораторски захлас.
                    Не  обичаха Георг Лукач и партийните босове, и  управленците в науката и изкуството. И това си е!
                      Спомням си защитата на дисертация на аспирант-сънародник на Георг Лукач. Сънародник и по двете етнически линии: унгарец и евреин. Темата му беше нещо от рода  "прерастване на пролетарската литература в литература на социалистическия реализъм в Унгария". Тъкмо любимото конче на Лукач. Уж "размразяване"/оттепель/: но не бяха това обвинения тъкмо в десен, и то Бухарински уклон, намеци за слугаване на "чужди нам идейни течения", та дори  и "дългите пипала на класовия враг".Забил глава върху масата, бедният унгарец-евреин явно се пазеше да не покаже очите си, та и в тях да съзрат някакъв уклон.
                  По моему, явлението Георг Лукач, е най-чувствителният лакмус, за приближаване към  окултната /необявена/ психология на руския болшевизъм и заслужава всяческо внимание.
                  Борис Парамонов тук предлага една  остроумна и убедителна версия на болшевишката "нелюбов" към Лукач.  Това, че Лукач подмолно разкрил  тайната на  комунистическия светоглед: да превърнат народните маси в субект на литературното творчество, т-е- не индивидът като централен персонаж, а колективът в нещо като мозаичен събирателен образ. Един размножен и нормативно утвърден "Железен потоп" /А.Серафимович/.
                  По принцип вярно: марксистите-ленинци не обичат да им обявяват тайните намерения, камо ли да ги тълкуват. Само че, болшевишката линия в литературата, в изложение на партийните секретари - А. Жданов, А.Шчербаков, та дори за последно Г. Маленков на прочутия  конгрес на размразяването - 20 конгрес на КПСС, изразяват тъкмо такива становища, дори със същите думи. Марксистите-ленинци в Русия не обичаха стилистическите упражнения.
                   Струва ми се, Б. Парамонов е подминал по-съществено обяснение.  Независимо от своето болшевишко верноподанничество, Георг Лукач утвърждаваше по-качествени критерии  за живота и литературата. Той беше качественик! И то във всички области обхванати от марксистско-ленинското учение. Ако е социализъм, то с грижа за човека, със силна социална политика, с достъпност на културата за масите. Не го формулираше така, но това беше по същество "социализъм с човешко лице" на Пражката пролет 1967 - 1968; ако е литература - то  високо художествена, повдигаща духовното ниво на човека; ако е икономика, тук неговият сънародник Е. Варга детайлно  му е разработил концепцията, то производителна, умело ръководена, главното - подобряваща  бита на човека.
                 По същото време в СССР такъв беше и подходът на поета Твардовски с емблематичния в наши дни ръководен от него Новый мир". Да не забравяме, че един от аргументите на Твардовски пред Хрушчов да се разреши публикацията на Солженициновия "Един ден на Ивян Денисович" беше именно високото художествено качество на произведението!
                      Тъкмо тази  КАЧЕСТВЕНОСТ НА ГЕОРГ ЛУКАЧ руските комунисти и българските им колеги не издържаха. Вероятно защото такова качество можеше да се поиска и от тях! А понятно, нито по образованост, нито по интелигентност, нито по талант! те  бяха в състояние да му съответстват.
                      В тази връзка ще приведа пример от разпит пред ДС на всеизвестния Развигор 1.  Водеше го  вече най-високият ранг на следовател, не капитан или майор,както досегашните, а цял полковник, и то зав.нач. отдел:
                      - Тук разполагаме със сведения, че на официална защита на дисертация /случаят описан по-горе/ вие сте се изказали положително за дисертант, който утвърждавал антипартийните тези на Ге-ге-геор-г  Лукач /тук на фамилното име, слава богу не се препъна! Изговори го цялото, макар и с тракийски изговор/. Та как ще обясните на следствието това си поведение. -Ха де, какво да кажа. Почнах едно дълго мънкане да събера някакви по-убедителни за чукундура доводи. - Ами, няма официален партиен документ"досежно" /и аз бях усвоил правния им жаргон/ отклонвенията и деформациите на партийната линия на Г. Лукач                                - Как да няма. Ами статиите на др. Жданов в "Правда"?
                    - Горкият, той навярно смесваше "Сумбур вместо музыки", отнасящ се за съветските композитори С.Прокофьев, Д. Шостакович, А. Хачатурян и др. . с Лукач и неговия ученик от съвсем друго време и по друга тема. - Ами статиите на  др. Жданов не касаят случая... Освен това, кандидатът за научна степен в посочения от вас институт, разглежда проблеми отвъд постановките на Лукач.
                  -Хм, искате да се изплъзнете. Няма да мине. А защо вие като сте толкова убеден марксист-ленинец не се позовахте на нашия вожд и учител др. Георги Димитров, който на Лайпцигския процес взе позиция по главни литературни и езикови проблеми.Ами, примерно, когато казва, че германският император, ха-де, кой беше, разговарял само с конете си на немски... А когато там той цитира  не друг, Ге-те, не Гьоте, за свободата, ами там - чукът и наковалнята...Защо на тях не се позовахте?!
                 Ха-де, какво да кажа. -Пропуск, др. Полковник, пропуск, но аз в бъдещите си разработки на идеологическия фронт непременно ще се придържам към указанията на др.Димитров.
                 - Знаем, как се придържате, като, как беше - идеологически диверсант. Ето вашия истински лик.
                  Добре, че тук разказът приключи.
                   Но на героя на Томас Ман във "Вълшебната планина" Нафта не бе даден този шанс. Той още не е познавал социалистическия хуманизъм, и в плен на сатанизма , посегнал на живота си.
                    Слава богу, Георг Лукач е имал по-силно чувство за хумор и оцелял до седемдесетте на 20 в. Та да се занимаваме и сега с него.

    Борис Парамонов

Дьердь (Георг) Лукач

Дьердь (Георг) Лукач
Поделиться

Смотреть комментарии

Интереснейшее сообщение пришло из Венгрии: будапештские власти решили демонтировать памятник Дьердю Лукачу, в рамках идущей в стране декоммунизации и уничтожения прежней идеологической символики. Лукач заставляет вспомнить о посмертной судьбе Вольтера, которого то вносили, то выносили из Пантеона. Бурная жизнь Лукача продолжается и после его смерти. Причем у людей знающих нет уверенности, что нынешняя немилость окончательная и что судьба Лукача решительно определилась.

Дьердь (Георг) Лукач – венгерско-немецкий философ-марксист, заявивший о себе еще до Первой мировой войны. Во время венгерской советской революции 1919 года он был комиссаром по делам культуры. Эмигрировал в Советский Союз, где занимал не очень высокое, но все же заметное место, был, в частности, редактором журнала "Литературный критик", в котором активно печатал Андрея Платонова. Автор нескольких принципиальных статей в тогдашней, 1930-х годов, Литературной энциклопедии. Был настоящим (хотя и теневым) автором понятия "социалистический реализм". На русском языке в конце тридцатых годов вышла его книга о художественном реализме, в целом замолчанная, но ставшая настоящей библией позднейших "оттепельных" советских литкритиков. После войны вернулся в Венгрию, а во время восстания 1956 года сделан министром культуры в правительстве Имре Надя. Надь был казнен, но Лукач уцелел и, продолжая жить в социалистической Венгрии, много печатался на Западе, заслужив славу самого живого из марксистских теоретиков. Впрочем, Николай Бердяев так же оценивал его еще в начале тридцатых годов в книге "Истоки и смысл русского коммунизма". И – last but not least – Лукач прославлен в художественной литературе: в романе Томаса Манна "Волшебная гора" (1922) в образе иезуита Нафты, проповедующего новое средневековье, которое построит пролетариат под руководством католической церкви. Что же заставило великого немецкого писателя увидеть в этом марксисте средневекового фанатика, проповедующего пролетарский террор во славу Божию?

    Лукач проговаривался, пробалтывался, обнажал скрытую тайну марксистского коммунизма

Нужно присмотреться к тому марксизму, который представлял Лукач. Это очень высокоумное представление. Пролетариат в трактовке Лукача – это некий тотальный субъект, преодолевший первородный грех буржуазного индивидуализма. Частная собственность породила буржуазный индивидуализм, тем самым извратив основные формы культуры, сознания и общественного бытия. В философии это создало дуалистическую модель субъект-объектного знания, расколовшего целостную картину мира. Субъект познания в такой философии – это буржуазный индивидуалист, то есть частичный субъект. Марксизм в понятии пролетариата создает нового субъекта – коллективного, тотального. Но это не просто познающий, но и деятельный субъект, активно преображающий бытие в его тотальном составе. Он создаст коллективные формы жизни, столь характерные для эпохи Средневековья, не знавшей изолированного от тотальной целостности индивида. Сам Лукач не употреблял термина "средневековье", но он вспоминался каждым писавшим о Лукаче – и Томасом Манном, и Бердяевым. Бердяев свою книгу 1924 года так и назвал – "Новое Средневековье", имея в виду программу и практику советского коммунизма, искоренявшего индивидуализм, права человека и создающего тотальную организованность общественной жизни и культуры. Коммунизм в трактовке Бердяева – это извращенно религиозное общество, не теократия, а сатанократия. Но в таком повороте истории Бердяев склонен был усматривать преодоление секулярной, индивидуалистической, буржуазной культуры, некий – в отдаленной перспективе – благой поворот, ибо понятие сатаны всё же религиозное понятие, из сатанократии путь к Богу ближе, чем из секулярной демократии. (Суждение по меньшей мере спорное.)

Нельзя, говоря о Лукаче, не вспомнить судьбу термина "социалистический реализм". Лукач сказал о нем основное в статье "Роман" в той же Литературной энциклопедии тридцатых годов. Роман – это буржуазный эпос, повторяет Лукач вслед за Гегелем, то есть подмена эпического коллективистского мифического сознания и соответствующего эпического героя буржуазным индивидом, погруженным в мелкие, но непроходимые дебри частного существования. Эпоха масс, пришедшая с пролетарским социализмом, потребует нового эпического героя, выступающего как народный вождь. Это не просто возвращение литературы к мифу, но и проект того явления, которое получило название культ личности.

То есть в целом Лукач дал наиболее адекватное описание идеологии и практики марксистского социализма. И такой адекват не мог прийтись по вкусу победившему в СССР "новому классу", только что с ужасом пережившему тоталитарного диктатора. Лукач проговаривался, пробалтывался, обнажал скрытую тайну марксистского коммунизма. Он не был "политик", его интересовала истина, и он сумел показать истину марксизма, то есть не пригодность ее к тому или иному делу, а самую суть ее, подноготную, бессознательное. Его можно, как и Фрейда, назвать адвокатом дьявола.

Вот поэтому большая и горькая ирония скрывается за нынешним решением венгерских властей избавиться от Лукача, забыть о нем. Ирония в том, что как раз сейчас обозначился некий поворот к той практике, которая почти сто лет назад получила название нового средневековья. Мы имеем в виду весьма ощутимый популистский консерватизм, явивший такие факты, как Брекзит или избрание Трампа. Это ведь в том числе и реакция на избыточные формы новейшего индивидуализма, расчленяющего общество на принципиально маргинальные группы, то, что высоколобые колумнисты уже стали называть identity politics. А не очень высоколобые уже готовы такие противоборствующие реакции назвать новым средневековьем.

    16x9 Image
    Борис Парамонов

    Подписаться

Уважаемые посетители форума РС, пожалуйста, используйте свой аккаунт в Facebook для участия в дискуссии. Комментарии премодерируются, их появление на сайте может занять некоторое время.
Материалы по теме

    Размен философа на короля
    Размен философа на короля

Выбор Свободы

    Признаки жизни
    Чужой ребенок
    Евгения Чудновец
    Право
    "Предвыборный гуманизм, а не оттепель"
    Общество
    Срубить денег влегкую
    Дьердь (Георг) Лукач
    Культура политики
    Забыть Лукача?
    Наука
    Снова не инопланетяне

Другие материалы

    Самое читаемое
        1
        "Старые, толстые, страшные"
        2
        Под диктовку Кремля
        3
        "Первое чувство – ощущение безопасности"
        4
        Независимый журналист Аркадий Бабченко покинул Россию
        5
        Макмастер своего дела
    Смотрят
        1
        Крупнейшая дамба в США под угрозой прорыва
        2
        Один день из жизни Косова
        3
        "Дрейфус нашего времени"
        4
        Кто побеждает в противостоянии Запада и России?
        5
        В плену у "Исламского государства"
    Слушают
        1
        "Я восемнадцать лет прожил при Сталине"
        2
        Виктор Шендерович о Дне защитника Отечества 20 лет назад и сейчас
        3
        Атлас Мира: Эпоха "постправды"
        4
        "Спасибо Владимиру Владимировичу Путину!" - фрагмент одного из выступлений на "марше тунеядцев" в Гомеле
        5
        Лучшие фильмы Берлинского кинофестиваля

Виджет для Сноба

Реклама вертикальная

    Ким Чен Нам (слева) и Ким Чен Ын
    Брат Ким Чен Ына убит с помощью нервно-паралитического газа

Смотрите также

    Мир
    Без доходов от Прилепина
    Иди и смотри
    Воздух вокруг твоей головы
    Фрагмент обложки книги Виталия Витальева "Granny Yaga"
    Поверх барьеров с Игорем Померанцевым
    О двух родных языках
    Кадр из документального фильма Юрия Векслера "Место Горенштейна"
    Миры Горенштейна
    О Горенштейне и других
    Friedrich Gorenstein
    Миры Горенштейна
    Читайте Горенштейна!
    Мария Ценнстрём в фильме "Последние дни Ленинграда"
    Иди и смотри
    Красота пропавшего города
    Поверх барьеров с Игорем Померанцевым
    "В России слова не скажешь мимоходом"
    Иди и смотри
    Стерильный Саша Соколов

Радио Свобода © 2017 RFE/RL, Inc. | Все права защищены.

 
Rambler"s Top100 Рейтинг@Mail.ru
LG




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: lazarlalev
Категория: Лични дневници
Прочетен: 186646
Постинги: 243
Коментари: 48
Гласове: 86
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930